Nože z mé dílny

nejsou ani dva stejné. Podobné, to ano. Jsou totiž mojí představou o dobrém nástroji.
Můžete na nich vidět řešení, která jsem okoukal a snad i něco čistě z mé hlavy. Nůž vždy vyrábím celý sám, od výběru kusu oceli přes překování, broušení, kalení, ostření, až po šití pouzdra a stloukání krabičky.


Materiál na čepele volím podle zamýšleného účelu. Listová pera či pružiny, ložiska, nebo uhlíkové nástrojové oceli tvářím za tepla a kalím do oleje či lomeně olej/voda na barvu s teplotami podle materiálových listů. Popouštím v procesorem řízené hrnčířské peci. Ve zvláštních případech, kde se dokumentaci a ocel nepodaří dohledat, vyzkouším kalení na vzorku materiálu a zkouším lomem, sekem, pilníkem a na brousku.

Konstrukce nože je též podřízena účelu a přání. Trn případně s maticí u menších a lehčích nožů, nebo fulltang pro houževnaté pracanty.

Na rukojeti používám převážně domácí dřeva, která vybírám podle barvy, zvláštní kresby, hustoty a ošetřuji je tungovým olejem a včelím voskem.

Pouzdra šiju z hověziny, nebo tvaruji z kydexu. K noži přikládám též rodný list, kde je uveden mimo základní informaci o noži a případně osobní poznámky materiál, popis a tvrdost čepele, konstrukce a dřeva rukojeti jakož i základní poučení o zacházení a péči a samozřejmě kontakt na tvůrce.


Hlodáček

Koudla

Pětašťoura

Rádlesk

Silenthill

Tři bratři

Filework

Pouzdro na Hlodáček

Pouzdro na Pero

CHTĚL BYCH NŮŽ           KONTAKTY A HLAVNÍ STRÁNKA